Kradu, kradeš, krademe… aneb příležitost dělá zloděje

úterý 13. březen 2012 17:14

Krádež, zlodějina, korupce… jsou slova, která hýbou dneškem.

Kradou, nakradli si, vytunelovali, brali úplatky….

„Kdo ?“

„Přece ONI“, zní  unisono odpověď a myšleni jsou „ti nahoře“, kteří jsou nejvíce vidět – prezident, premiér, ministři, senátoři, poslanci, zastupitelé a také podnikatelé, hlavně ti bohatí a to bez rozdílu zdroje jejich bohatství.

Vypadá to tedy, že krade hlavně středopravé spektrum a chtělo by to změnu – jako na Slovensku ! Ať žije revoluce ! Levá část politického spektra nás spasí !  Ti nekradou !  Nebo, že by ano ? Vždyť komunisti to mají přímo v popisu práce a ti druzí ? Ti sice také kradli, ale alespoň to mysleli upřímně.

Na ty, kteří křičí o „nich“ a zvláště na ty nejhlasitější, bych nevsadil ani zlámanou grešli.

Objektivně  je třeba při popisování uvedené problematiky nemluvit o nich, ale o nás, neboť nejen „ti nahoře“, ale i statisíce úředníků, policistů, soudců, státních zástupců a dalších profesí jsou denně vystaveny dilematu  „brát, či nebrat“.

Tyto statisíce lidí nespadly z Marsu, ale jsou to jedni z nás, naši přátelé, sousedé, je to nejen náš vzorek, ale mnohdy i náš svobodný výběr.

Takže v návalu vzteku, zášti a nadávek bychom se předně měli zamyslet sami nad svou odolností, hlavně ti, kteří neměli možnost vlastní ostré konfrontace s ďábelským dilematem. Naše představa, že my jsme jiní a lepší, totiž může vyplývat právě z té skutečnosti, že jsme takovému pokušení nebyli vystaveni.

Ale co ty švestičky u cesty ? Zkopírovaná cédéčka ? Odevzdám nalezenou peněženku, nebo pětikilo, které mi navíc vrátila pokladní ? Zkoukneme  film z webu ? A co SW v mém PC ? Jsou všechny programy opravdu legální ?

Malé věci ?

Jistě ! Neboť každý dle svých možností …

PS. Foto v perexu ukradeno na webu

Jan Lupoměský

Jan Lupoměský

Jan Lupoměský

"...v poslední době se kolem nás začínají dít divné věci ..."

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora